Sofokles - Antigona

16. listopadu 2006 v 17:31 |  Čtenářský deník
rozbor díla pro požadavky gymnazia PdC :-)
***

Po smrti thébského krále Oidopa se vlády ujali jeho dva synové Eteoklés a Polyneikés. Eteklés však svého bratra vlády zabavil a vyhnal jej ze země. Polyneikés odešel do Argu ke králi Adrástovi a přemluvil jej, aby vytáhli proti Thébám. Argejské vojsko však bylo thébany přemoženo a oba bratři se v souboji navzájem zabili. Vlády se ujal Kreóna ten vydal rozkaz, aby Eteoklés byl čestně pohřben, avšak jeho bratr, který přitáhl jako nepřítel, pohřben být nesměl a jeho tělo měli roztrhat mrchožrouti.
Proti tomu se vzepře sestra padlých bratrů Antigoné. Potají tělo svého bratra pohřbí, ale je odhalena. Kreón, věren svému nařízení ji nechá zavřít , aby zemřela hlady a žízní. Avšak Kréonův syn Haimón, který Antigoné miluje, jde za ní a najde ji oběšenou a tam se sám probodne. Vida to Eurydiké, Haimónova matka, sama se zabije zničena žalem. Kreón si uvědomí neuváženost svých činů a hluboce želí své rodiny.
Děj se odehrává v Thébách starověkého Řecka a hlavním tématem je Antigoné, dívka, která milovala své bratr a která je spravedlivá a věrná své víře. Tím, že se postaví králově vyhlášce projeví velkou odvahu, ale také nerozvážnost, protože tím rozpoutá celou tragedii. Další postavou je Kreón, neústupný a fanatický král. Ve jménu státu je schopen odporovat zvyklostem a božím přikázáním a neštítí se nechat Antigoné popravit a tím zničit i syna. Prohlédne až příliš pozdě.
Kompozice chronologická, jazyk a syntax je archaický a přesto dobře čitelný.
Hra přináší jedno hlavní poučení - vlastní zbrklostí a neústupností se nic nevyřeší, ta přináší pouze zlo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nikdo nikdo | 17. února 2007 v 14:34 | Reagovat

máte tam spoustu chyb:D:D:D:D:D:D:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama