Nikolaj Vasilijevič Gogol - Revizor

7. listopadu 2006 v 20:34 |  Théâtre / Divaldo
aneb co je ruské, není špatné, co je staré, nemusí být nudné....
***

Osobně se považuji za otevřeného člověka, který se nenechá odradit nebo ovlivnit názory školních tabulí a lavic, ale časem uznávám že, klasika je mnohdy hodnotnější než moderní scéna. Staré divadelní hry jsou pak dvojnásobně kvalitnější a to díky vyspělosti herců, kteří v době komunismu museli být silnými osobnostmi, aby prorazili bariéry cenzury a oslovili diváky. Činoherní klub v tomto ohledu patří k nějlepší scéně 60. let minulého století. A časopis Reflex je tentokrát natolik inteligentní, že si to uvědomuje a zvěřejňuje záznamy divadelních her v rámci programu Xkrát divadlo - jako v pořadí druhou přílohu zvolil právě zpracování Gogolova Revizora z roku 67.

Nevím nakolik vás prezentace v podání zatrpklé učitelky literatury odradila od čtení ruských klasiků, ale jedno je jisté - ruská sibérie (ať už v počasí nebo ve společenských podmínkách) otevřela těmto ruským intelektuálům oči a jejich myšlenky jsou v pravém slova smyslu nesmrtelné. Revizor není jen stará hra plná ruských jmen, ale je to především tragikomedie současnosti.

Štve vás Paroubek? Starosta města z Gogolovy hry vám jej připomene a budete mít šanci zasmát se mu z plných plic a možná mu i odpustit jeho ubohost. Myslíte si, že pokrytečtí šosáci byli jen Rusku nebo v Malostranských povídkách? Nebudete vědět jestli se smát nebo plakat, jak tahle iluze splaskne jako bublina.

To je ovšem jen důvod obsahový pro shlédnutí této hry. Dalším nezanedbatelným důvodem je i zpracování. Klasika je dobrá, pokus je dobře aktualizovaná. A to se režisérovi Kačerovi povedlo, protože jej nejen aktualizoval pro dobu 60.let, ale i pro dnešek. Výstižné kostýmy, nečekaná scéna, herecké výkony bez komentáře - jen jména jako Helena Růžičková, Kodet a Landovský mluví sama za sebe.

Další malým bezvýznamným plus je dostupnost této věci na DVD - kdykoli, kdekoli. Osobně se těším, až budu tuhle hru pouštět ve škole, abych pobavila a vzdělala mé více chápavé spolužáky :-)

Takže ve finále - nechci dělat reklamu Reflexu, protože jinak tento časopis nemusím, ale... Kupte to, lidi!

článek ze stránek Reflexu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nana nana | 18. října 2009 v 19:40 | Reagovat

myslim, že jsi špatně zvolil(a) podklad (tapetu) špatně se to čte, jinak fajn

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama