Luis Royo

28. června 2006 v 10:40 |  Peintres / Malíři
V Galerii už můžete najít jeho složku, ale pro ty z Vás kdo ho neznají - malý článeček o tom, co je to vlastně zač, tenhle španěl...
Luis Royo se narodil roku 1954 poblíž Terulu (Španělsko), a už od mala se věnoval kreslení - dtudoval technické kreslení, pracoval jako desinger interiérů, maloval, až se konečně dostal ke komiksům a ilustracím,u kterých také zůstal. Je známý svými erotickými a fantasy kresbami - nejvíce ho proslavil projekt Heavy Metal, pro který portrétoval Julii Strain...

Royo vydal mnoho svých knih a uspořádal již mnoho výstav a je celosvětově proslulý. Mnoho jeho obrazů se točí kolem sexu (Prohibited Books), netovrů, mechanických organismů a polonahých krásek se zbraněmi...Každý obrázek je zpracován s precizností Royovi vlastní, a ačkoliv témata se často opakují, energie každého tahu to vynahradí.

Vydané knižní sbírky:
 • Women
 • Malefic
 • Secrets
 • III Millennium
 • Dreams
 • Prohibited Book
 • Prohibited Book II
 • Prohibited Book III
 • Prohibited Sketchbook
 • Evolution
 • Conceptions
 • Conceptions II
 • Conceptions III
 • Visions
 • Fantastic Art
 • The Labyrinth Tarot
 • Subversive Beauty
Nejlépe Roya poznáte podle obrázků, a proto tady jsou odkazy na galerie a fan-stránky, kde toho o něm zjistéte daleko víc, umíte-li aspoň trochu anglicky a francouzsky:

 • Officialní španělská stránka Luie Roya
 • Ukázka komiksové tvorby
 • Royo na Wikipedii
 • L'Univers de Luis Royo - francouzská stránka, kde najdete VŠECHNO
 • Velmi kvalitní francouzský fanweb Luis Royo Fantasy.com
 • Luis Royo Gallery Snad všechny artbooky s ukázkami
 • Galerie fantasy umělců - a mezi nimi Royo
  Luis Royo se narodil roku 1954 ve městě Olalla, Teruel (Španělsko). Vystudoval technické rýsování, kreslení, dekoraci a design interiérů na Vysoké Škole Průmyslové (Industrial Mastery School) a Škole Aplikovaných Umění (Applied Arts School) v Zaragoze. V letech 1970 až 1979 také pracoval na několika studiích designů interiéru.
  V letech 1972 až 1976 se zúčastnil sérií výstav kolektivních kreseb po celém Španělsku. V roce 1977 stvořil velkoplošné kresby za pomoci více technik. Kresby byly vystaveny v několika městech.
  Od začátku roku 1978 začal kreslit komiksy pro různé fanziny, a v roce 1980 byly jeho práce vystaveny v Angouleme Fair.
  V letech 1981 až 1982 pak v časopisech společností Comix International a Rambla a příležitostně také v El Víbora a Heavy Metal.
  Rok 1983 znamenal začátek jeho kariéry jako ilustrátora společnosti NORMA Editorial. Jeho práce opouštějí zemi a často jsou publikovány celosvětově. Pracuje v USA, Anglii, Švédsku atd., pracujíce pověřeně na obálkách knih pro Tor Books, Avon, Warner Books, Bantan Books atd. Také dělá obálky pro americké časopisy, jako Heavy Metal a National Lampoon, ale také pro evropské jako Cimoc, Comic Art, Ere Comprimée, Total Metal a další; také dělá několik video obalů a obalů na videohry pro různé země.
  Roku 1985, pracujíce jako ilustrátor v Americe i v Evropě, publikuje Colección Rambla jím kreslený komiks. V roce 1986 potom Ikusedar Ediciones S. A. publikuje DESFASE, experimentální komiksové album. V roce 1992 je ve Španělsku vydána firmou NORMA Editorial kniha WOMEN (Ženy), sbírka ilustrací za posledních osm let. Soleil Productions vyrábí francouzskou verzi a Edition Comic Forum německou. Také má možnost ukázat na malé výstavě své originály.
  V roce 1993 vydává Comic Images kolekci sběratelských karet nazvanou FROM FANTASY TO REALITY (Od fantasy k realitě), obsahující některé Royovy ilustrace.
  1994, NORMA Editorial vydává ve Španělsku nový art-book (knihu kreseb) MALEFIC, který opět vydává ve Francii Soleil, v Itálii Hazard a Konemann v ostatních zemích. Kniha WOMEN je znovu vydána a americký Penthouse jí věnuje celý článek.
  Začátkem roku 1995 se jeho práce na obálkách knih rozšiřuje na společnosti jako Ballantine, Nal, Daw, Doubleday, Harper Paperbacks, Zebra, Fasa Corporation, Star Trek série pro Pocket Books, dělá pro Penthouse Comix, Marvel's Fleer Ultra X-Men atd. Tytéž ilustrace spolu s dalšími jeho prácemi jsou použity na obálky knih a časopisů v Evropě i východních zemích. Jeho ilustrace se začínají objevovat v různých formátech: jako kalendáře, plakáty, trička, obaly CD, podložky pod myši apod., stejně jako kolekce sběratelských karet THE ART OF HEAVY METAL. Ve stejném roce je také vydána třetí exkluzivní kolekce sběratelských karet THE BEST OF ROYO.
  Roku 1996 je jedna z Royových ilustrací použita na obálku americké a německé verze časopisu Penthouse, obsahující také krátký článek pojednávající o něm. Další článek věnovaný jeho ilustracím se objevuje v týdeníku Italian Stampa a také v americkém a německém Airbrush-Action a v Penthouse Comix. Royo vyhrál stříbrnou cenu SPECTRUM III za nejlepší současnou fantasy kresbu, a společně s firmou NORMA Editorial vydává třetí art-book SECRETS (Tajemství). NBM jej vytisklo pro anglicky mluvící země. Ve spolupráci s Heavy Metal vydává NORMA Editorial jeho třetí portfolio WARM WINDS (Teplé větry).
  1997, Heavy Metal, časopis uveřejňující obvykle jeho ilustrace na obálkách a v kalendářích, mu věnoval vlastní Galerii a pověřil jej obálkou k dvacátému výročí časopisu, stejně jako sérií ilustrací založených na postavě FAKK2 (Julie Strain), vytvořené Kevinem Eastmanem. Comic Images odstartovaly dvě sběratelské karetní série ROYO SECRET DESIRES (Royovy skryté tužby) a společně s dalšími ilustrátory ARTIST CHOICE (Umělecký výběr). WOMEN a MALEFIC jsou vydány v USA a NORMA Editorial vydává znovu MALEFIC.
  V roce 1998 vytvořil další art-book III MILLENIUM. V tomto případě podává svou vizi konce tohoto tisíciletí. Také je vydán tzv. BLACK TAROT stejně jako kalendář Heavy Metal pro rok 1999 a pátá kolekce sběratelských karet také nazvaná III MILLENIUM.
  Roku 1999 je opět firmou Barcelona Comic Fair představen jeho nový art-book DREAMS (Sny), obsahující všechny Royovy ilustrace "na objednávku" za posledních deset let. Ještě v 1999 startuje firma Inteleg vinylové sošky založené na obálce MALEFIC, jejichž produkci řídí sám Royo.
  Později v témže roce je vydán nový art-book PROHIBITED BOOK (Zakázaná kniha). Toto je kniha obsahující úplně jinou náladu oproti jeho ostatním ilustracím. Oproti ostatním je mnohem více erotická a otevřená. Tento díl vydaný ve speciálním formátu, menším než obvykle, obsahuje ilustrace nadané enormním citem, který nebyl Royovými příznivci nikdy viděn.
  V art-booku EVOLUTION (Evoluce) se Royo vrací zpět k albům s většími rozměry. I toto album, stějně jako DREAMS, obsahuje kromě nových prací i díla, vytvořená na zakázku pro takové společnosti jako např. Tor Books, Ballantine Books, Eura a Marvel Comics. Celým albem se opět táhne ženská krása.
  Zkušenosti, které Royo nabyl při práci na albu PROHIBITED BOOK rozhodly, že se tomuto tématu věnoval i nadále a tak vznikla kniha PROHIBITED BOOK II, pojednávající o novém typu sexuality, založeném spíše na duchovnu než na fyzičnu. Stejně jako první kniha, vyšla i tato ve tvrdé vazbě a s protiprašným obalem. Tento formát pak mají i všechna pozdější Royova díla.
  V roce 2000 byl vydán společností NORMA Editorial art-book nazvaný TATTOOS (Tetování). Jak je již z názvu patrné, art-book obsahuje ilustrace dívek s mnohdy velice složitým a odvážným tetováním.
  Ještě před koncem prvního roku nového milénia vychází od Luise Roya dvě nové publikace. Tou první je sada pokerových karet (vydala společnost Frontier), obsahující ty nejkrásnější ženy a dívky z celé autorovy sbírky, tou druhou pak nové album CONCEPTIONS (Návrhy). Toto zatím poslední album vzniklo jako jakási ukázka, jak Royovy nádherné kresby vznikají krok po kroku. Obsahuje jak úplně prvotní skicy, tak pozdější návrhy a i konečná díla. V knize je krásně vidět, jak je někdy obraz v autorově fantazii přenesen na papír a ihned bez jakýchkoli úprav je z něj hotový obraz. Jindy zase vznikne skica, která je několikrát překreslována a měněna, než obraz dostane konečně svou konečnou podobu. Ta se může mnohdy od počátečního konceptu značně lišit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama