Tajemství pod noční oblohou

6. dubna 2006 v 11:17 |  Musique / Hudba
aneb Daniel Landa a jeho tajemný muzikál

Pražské divadlo Kalich uvádí již delší dobu muzikál z dílny Daniela Landy, jenž dostal jméno Tajemství... Nikdo dlouho nevěděl, o čem a jak vypráví bývalý nacista ve svém dalším díle tohoto žánru - z jedné strany geniální obchodní tah, z druhé ovšem silně poetický a promyšlený nápad - protože tématem hry je opravdu tajemství. A já toto tajemství chci zachovat, abych nepřerušila řetězec a abych vám nezkazila překvapení a požitek...I když samozřejmě, muzikál se hraje už téměř rok a po vydání CDčka už to tak velké tajemství není.
Tedy námět je Tajemstvím, proto budu psát trošku nekonkrétně. Co se týče zpracování, kulisy jsou jednoduché ale příjemné, působivé, navíc dobře očachrovali změny scén. Kostýmy, vzhledem k tomu, že se vyskytují novodobé i historické, lze jen pochválit.
A konečně k hudbě - muzikál je folkový, jak hlásí už plakáty a upoutávky, je částečně mluvený, narozdíl například od Monte Christa. To znamená, že jednotlivé písničky jsou buď předělávky už vzniklých písní z Landových alb, nebo skladby nijak extrémě náročné melodicky, ovšem působivé svou zpěvností a jednoduchostí (což ovšem neznamená, že jsou primitivní nebo chudé co se týče textu). Pochopitelně se nesou v duchu Landových první cédéček jako např. Vlačík nebo Chcíplý dobrý víly. Někdo by mohl říci, že to není dostečně na úrovni a že Landa neumí napsat nic vážnějšího. Ale tady, narozdíl od věcí jako Bídníci (kde je téma poněkud ohrané a známé, že?), hraje hlavní a nejdůležitější roli příběh a Myšlenka. A můžu potvrdit, že je to příběh silný emotivně a náročný psychicky. Můžu vám poradit jednu věc - pokud právě prožíváte něajkou životní krizi nebo depresi (jako rozchod nebo problémy se vztahy nebo sám se sebou), nechte si to raděj na jindy. Já jsem tohle nevěděla a šla jsem tam v hodně špatném psychickém stavu. A hrozně jsem to obrečela a málem umačkala kamaráda, který mě utěšoval...
Jediné minus je zpěv některých performantů. Bohužel jsme nedostali Landu a tím pádem absence jeho charisma a hlasu a nevýraznost tlouštíka, který ho dubloval, způsobily, že hlavní píseň úplně zanikla... Pokud ale budute mít štěstí na zpěváky, bude to jistě ještě lepší požitek.
Landa je kontorverní člověk a názory na něj se rozchází. Já osobně ho mám ráda a i tento muzikál se mi líbil. Hodně líbil. Dostává za jedna a můžu vám ho jen doporučit.
Vstupné se pohybuje kolem 600,- Kč podle účinkujících. Ale určitě stojí za to je vynaložit - Tajeství je skvost na muzikálové scéně, nikoliv tak hudebně jako nápadem a podáním.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama